Nasze Artykuly:
Porady dla początkujących…
kalina

Zapraszamy na bardzo ciekawy artykuł od jednego z freestylerów, który opisuję jak zacząć przygodę z freestyle football’em i szybko się nie zrazić.
Krzysztof Siembab – zdaję sobie sprawę, że jest poza mną wielu ludzi, którzy mają większe pojęcie o Freestyle’u niż ja, lecz myślę że ten cały czas spędzony w świecie trików nie poszedł na darmo i mam o tej dyscyplinie jakieś pojęcie.

Wstęp jest najważniejszy…
Chciałbym się z wami podzielić moją wiedzą i spojrzeniem na ludzi, którzy rozpoczynają swoją przygodę z Freestyle’em. Sam zaczynałem od zera, wiem jaka to jest ciężka sprawa. Mam nadzieję, że ten tekst pomoże wam nawet w minimalnym stopniu, zapoczątkować własną przygodę z Free. Tak więc startujemy…
 
Zaczynając trening musimy postawić sobie zasadnicze pytanie: „Czy naprawdę chcę grać? Poświęcić się temu całkowicie?”
Najgorszą rzeczą na początku jest brak wiary w siebie i w swoje umiejętności. Zapamiętajcie…Nikt nie urodził się mistrzem, nawet tacy gracze jak Skóra, Palle, Fx czy Szymo, zaczynali od podstaw. Następną pułapką czyhającą na początkującego zawodnika jest złe rozpoczęcie treningów. Wielu ludzi, którzy zaczynają grać, jest zafascynowana filmikami graczy, którzy prezentują bardzo dobry poziom. Wychodzą na dwór i próbują wykonać triki z górnej półki. Później okazuje się że nie jest to możliwe a co za tym Idzie, zniechęcają się do dalszych treningów. Dlatego należy zacząć trening od podstaw (ATW, HTW, CROSSOVER). Opanowanie tych trików w późniejszym czasie zaowocuje. Uwierzcie mi, gdy opanujecie podstawy, trudniejsze ewolucje będą wam przychodzić z łatwością. Wiadomo, że nie będziecie robić od razu TATWa czy AMATWa, lecz triki te przyjdą wam szybciej z dobrze opanowanymi podstawami.
 
Przyszła pora na dobranie sprzętu…
Prawda jest taka że gracie Wy, nie sprzęt, lecz dopasowanie ubioru, piłki i butów do swoich indywidualnych upodobań, znacznie ułatwi nam grę. Postaram się opisać poszczególne części ubioru i sprzętu. Jeśli chodzi o obuwie to na początku wystarczające są trampki za 20 zł. Lecz ja tego nie polecam. Takie buty są mało trwałe, niewygodne, ponieważ mają chudą podeszwę. Można też kupić tańsze buty halowe za 50 – 70 zł. Nie mówię że trzeba na początku kupować firmowych butów za 200zl ale zazwyczaj firmowe buty są bardzo wygodne. Ubiór jest sprawą indywidualną. Ważne aby podczas gry nasze ruchy nie były ograniczone i skrępowane. Teraz czas na dobranie piłki. Piłka jest niezbędnym atrybutem każdego freestylera, wokół której się wszystko kręci:), tak więc warto ją dobrze dobrać. Prawdą jest, że każdy indywidualnie dobiera futbolówkę, lecz trzeba poruszyć temat rodzaju i stopnia napompowania jej. Każdy freestyle lubi inny stopień napompowania, drogą prób i błędów musicie sami dowiedzieć się czy wolicie grać piłką napompowaną mocniej czy mniej. Nie mówię żeby grać całkowitym „flakiem” , ale mocno napompowaną gra się nieprzyjemnie. A to z takiego powodu, że piłki mocno napompowane są ciężkie i nogi dodatkowo się męczą, co zmniejsza czas naszego treningu.
 
Rozgrzewka bo bez niej ani rusz…
Wielu freestyle’rów zapomina o niej, co jest błędem. Sam przyznam, że od niedawna rozgrzewam się przed treningiem. Zauważyłem, że po kilku ćwiczeniach przed treningiem, zwiększa się wydajność podczas ćwiczeń, nogi podczas gry są luźniejsze – mniejsze prawdopodobieństwo kontuzji. Zachęcam Was do rozgrzewki bo naprawdę daje ona dużo więcej niż niektórzy myślą.
 
Parę słów na zakończenie…
Moim zdaniem najważniejszą rzeczą jest serce oraz radość z gry. Jeśli chcesz robić to TYLKO na pokaz, zrezygnuj! Wiadomo, fajnie pokazać komuś umiejętności i zostać docenionym, lecz nie w tym tkwi sens. Freestyle trzeba kochać, żyć tym… Bo prawda jest taka, że jak robimy coś z serca to robimy to dobrze. Chęć i zaangażowanie to rzeczy, które powinien posiadać każdy Freestyle’r, ponieważ bez tego nie ma sensu grać. Nie można nie wspomnieć jak ogromną rolę odgrywa TRENING. Żadne poradniki i rady nie zastąpią treningu… Taka jest prawda. Tak więc piłki w dłoń (nogi :)) i biegnijcie na boisko, plac, trawnik, cieszcie się tym i spróbujcie docenić wspaniałe zjawisko jakim niewątpliwie jest FREESTYLE FOOTBALL
 
Krzysztof Siembab – autor.


Polska Federacja Freestyle Football

Chcesz rozpocząć trening, odwiedź nasz przewodnik.

Śledź nasze osiągnięcia na arenem międzynarodowej.

#
Nasze artykuly:
Red Bull Street Style 2010
10 styczeń 2016
azn

Światowy finał Red Bull Street Style w Kapsztadzie był wyjątkowy z dwóch powodów. Po pierwsze, nigdy wcześniej wydarzenie to nie wywołało tylu emocji i tak pozytywnych reakcji. A po drugie, poziom stanowczo poszybował w górę. Był to również debiut dla Polski, która nie brała udziału w edycji wcześniejszej. Krajowe eliminacje wygrał Łukasz Chwieduk dzięki czemu otrzymał bilet na światowe finały.

Szymon Mistrzem Świata
8 grudzień 2015
szymon

Red Bull Street Style: Szymon Skalski najlepszy! Polak pokonał przeciwników z blisko 30 krajów i został mistrzem świata we freestyle football. Przeczytaj artykuł o Szymonie i Jego osiągnięciu na arenie międzynarodowej.

3

Czym jest Freestyle Football? Freestyle Football jest to sztuka wykonywania trików z piłką za pomocą różnych części ciała, niezależnie od tego w jakiej aktualnie pozycji się znajdujemy: siedząc, leżąc, stojąc, skacząc. We freestyle’u nie ma żadnych ograniczeń, wszystko zależne jest od wyobraźni zawodnika i tego ile czasu poświęci na treningi.

kalina

Zapraszamy na bardzo ciekawy artykuł od jednego z freestylerów, który opisuję jak zacząć przygodę z freestyle football’em i szybko się nie zrazić. Krzysztof Siembab – zdaję sobie sprawę, że jest poza mną wielu ludzi, którzy mają większe pojęcie o Freestyle’u niż ja, lecz myślę że ten cały czas spędzony w świecie trików nie poszedł na darmo i mam o tej dyscyplinie jakieś pojęcie.

Czy wiesz ze:
Poznaj historie freestyle football'u
w Polsce i na świecie.
przełącz się na freestyle
Polscy freestylerzy mogą walczyć już o punkty do polskiego rankingu freestylerów.
Rok 2016 rokiem przełomowym w Polskim freestyleu. Do tej pory nasi freestylerzy mieli możliwość zdobywania punktów do światowego rankingu freestylerów tylko i wyłącznie na Mistrzostwa Polski Freestyle Football. Z początkiem roku 2016 Polska Federacja Freestyle Football wprowadza polski ranking freestylerów. Zawodnicy mają od tej pory możliwość zdobywania punktów za udział w cyklu imprez rangi Puchar Polski Freestyle Football oraz Mistrzostwa Polski Freestyle Football. Celem rankingu jest zachęcenie freestylerów do większej aktywności sportowej oraz rywalizacji z innymi.
Polska Federacja Freestyle Football
Finały Mistrzostw Świata 2011 oraz Finały Mistrzostw Europy 2013 z udziałem polskich freestylerów zapadną nam na długo w pamięci.
Nie ma nic piękniejszego i wzruszającego dla kraju jak udział jego reprezentanta w finale Mistrzostw Świata. A jeśli w finale spotka się dwóch Polaków – sukces tym bardziej cieszy. Taką właśnie sportową historię stworzyli dla nas Szymon Skalski oraz Paweł Skóra, którzy walczyli o 1 miejsce w finałach Mistrzostw Świata Freestyle Football 2011 w Pradze. Kto wygrał? Czy to ważne? Mistrzostwo Świata oraz Vice Mistrzostwo powędrowało na konto Polski. Można było pomyśleć, że dwa razy nic się nie może wydarzyć. W roku 2013 podczas Mistrzostw Europy w Budapeszcie Łukasz Chwieduk oraz Daniel Mikołajek powtarzają sukces z przed 2 lat. Z taką różnicą, że nie Mistrzostwo Świata a Mistrzostwo Europy oraz Vice Mistrzostwo wędruje na konto Polski. Dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów.
ponkty rankingowe
Punkty do światowego rankingu freestylerów możesz zdobyć jedynie biorąc udział w Oficjalnych Mistrzostwach Polski Freestyle Football.
Aby zdobyć punkty do światowego rankingu freestylerów musisz wziąć udział w Oficjalnych Mistrzostwach Polski organizowanych przez Polską Federację Freestyle Football. Jest to jedyna impreza w kraju, która daje taką możliwość. Przedział punktowy zawiera się od 1 do 125. Nietrudno się domyślić, że za wygraną freestyler otrzymuje 125 punktów do rankingu światowego. Jeden punkt trafia natomiast do wszystkich zawodników, którzy wystartują w eliminacjach. Światowy ranking freestylerów możesz sprawdzić w poniższej lokalizacji: Światowy Ranking
triki z piłką
Dookoła świata – trik od którego wszystko się zaczyna. To „on” wprowadza nas w świat freestyleu.
ATW – Around The World – tłumaczone jako Dookoła Świata to podstawowy trik we freestyle footballu. Każdy początkujący gracz zaczyna naukę trików własnie od ATW.  Dookoła Świata to nic innego jak zrobienie ruchu nogą dookoła piłki – 360 stopni podczas żonglerki. Nie możemy stracić kontroli nad piłką kontynuując podbijanie futbolówki. Jedyną ważniejszą rzeczą przed rozpoczęciem treningów freestyle football jest tylko i wyłącznie umiejętność wykonywania wcześniej wspomnianej żonglerki. Umiejętność ta w połączeniu z ATW oraz innymi podstawowymi trikami freestyleowymi daje nam nieograniczone możliwości, uzależnione tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni.
polak sędzią
Prócz zawodników mamy również świetnych sędziów. Przeczytaj krótka notkę o jednym z nich.
Mamy świetnych zawodników i jeszcze lepszych sędziów. Mael Kevin Fortin – swoją przygodę z freestyle’m zaczął 25 sierpnia 2006r. podczas jednego z pierwszych spotkań freestyle football w Polsce. Zainteresowanie sportem było tak silne, że nie wystarczyło mu tylko wykonywanie trików. Kevin skupił się dodatkowo na czymś innym – analizowaniu poszczególnych zawodników i ich gry. W roku 2010 sędziował pierwszy raz Puchar Polski Freestyle Football co było przepustką do zajęcia miejsca w loży sędziów podczas Mistrzostw Polski w tym samym roku. W roku 2013 i 2014 Kevina zaproszono jako jednego z sędziów podczas Mistrzostw Świata Freestyle Football. Wiedza o sporcie oraz profesjonalne podejście do tematu pozwoliło Kevinowi zostać głównym sędzią Mistrzostw Świata w 2015r.
polskie triki
Wiele trików zostało wymyślonych przez Polaków. Poznaj ich nazwy.
Kiedy freestyle raczkował na świecie, Polacy wymyślali kolejne triki. Polska jest krajem, któremu należy zawdzięczać wielu wymyślonych trików, używanych aktualnie na całym świecie. Paweł Skóra, Szymon Skalski, Bartek Skalski, Tomasz Lebiocki – to tylko niektóre nazwiska freestylerów odpowiedzialnych za wykonanie nowych triki. Dzięki nim freestyle football nabierał nowego wyglądu a świadomość wśród freestylerów, że nie wszystko zostało jeszcze zrobione napędzała, motywowała pozostałych graczy aby zdobywać to co „nieosiągalne”, to co jeszcze nie zostało wymyślone. Ukłony, które składamy w ich stronę są jak najbardziej zasłużone.
szymo
Pierwsze Mistrzostwa Polski Freestyle Football odbyły się w Zawierciu w roku 2007r…
Od zabawy z piłką po najważniejsze tytuły światowe we freestyle footballu. Szymon Skalski to sportowiec, który tworzy dla naszego kraju bardzo ważną historie. Szymo – bo taką ksywę nosi wspomniany freestyler wziął udział w pierwszych Mistrzostwach Polski Freestyle Football, które odbyły się na śląsku w miejscowości Zawiercie w roku 2007. Właśnie na tych zawodach rozpoczęła się Jego kariera sportowa. Szymo zdobył pierwszy w historii tytuł Mistrza Polski. Kilka lat później zwycięża w Mistrzostwach Świata ( rok 2011) organizowanych w Pradze a następnie powtarza sukces w roku 2013, podczas Mistrzostw Świata Freestyle Football w Tokio.
prekorsorzy pl
Poznaj polskich prekursorów freestyle football – to od nich wszystko się zaczęło.
Freestyle Football przywitał do Polski w roku 2002. Zobacz kto go zapoczątkował. Tomasz Lebiocki oraz Łukasz Psonka – to jedne z najważniejszych postaci w środowisku freestyleowym w Polsce. Tomasz i Łukasz wprowadzili freestyle football do kraju jako pierwsi. Dzięki nim sport ewoluował w bardzo szybkim tempie. Poznawali oni sport od podszewki a następnie przekazywali wiedzę większej publiczności oraz miłośnikom freestyleu. Uruchomili serwis internetowy, promując sport w całym kraju. Jako pierwsi rozpoczęli organizację spotkań z freestylerami w Polskich miastach a w roku 2007 zorganizowali pierwsze Mistrzostwa Polski Freestyle Football w Zawierciu. W roku 2010 Tomasz Lebiocki powołał Polską Federację Freestyle Football, która działa na rzecz promocji i popularyzacji freestyleu w Polsce i za granicą.
Poprzednia strona
Federację wspierają:

Jeśli chciałbyś zostać partnerem, sponsorem lub nawiązać współprace z PFFA.

Projekt i wykonanie:

creativehead.info
Go to top